Dramaturgie

Za padesát let svého trvání prošel soubor různými etapami vývoje. V současné době Hradišťan rozvíjí tyto programové a dramaturgické linie, které může nabídnout jak ve verzi samostatného koncertu muziky, tak i jako vystoupení celého souboru - včetně taneční složky.

regionální linie 

Mapování tradic různých oblastí Moravy (Dolňácko, Horňácko, Kopanice, Luhačovské Zálesí, Podluží a další) 
historická linie
Sledování proměn lidového umění v průběhu staletí od fikcí z dob slovanského úsvitu přes lidovou kulturu středověku a dochovanou ústní tradici ze sbírek Fr. Sušila a Fr. Bartoše až po odraz lidového umění v dílech Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, který pokračuje vlastní autorskou tvorbou protagonistů souboru. (Např. Velkomoravský chorál, písně z dob napoleonských válek, písně z kancionálu J.A. Komenského, Velehradské tance ze sbírky Christiana Hirschmenzela ze 17. století a další)
 

prolínání žánrů

Prolínání lidové hudby s oblastí vážné hudby (CD s Komorním orchestrem L. Janáčka „Pokoj Vám“, CD s Bambini di Praga „Moravské koledy“ a „Zpívání o lásce“). Dále fúze s osobnostmi folkové scény (CD s Vlastou Redlem „Hradišťan + AG Flek“, se Spirituál kvintetem „Vánoční koncert“) a také propojení s jinými hudebními kulturami (CD s japonským multiinstrumentalistou Yas-Kazem „Svítání“, s Afričanem Dizu Platiezem „Mys Dobré naděje“). Setkání osobností různých hudebních oblastí zachycuje série 4 CD z televizních pořadů Ostravské televize  „Sešli se“. Suita hudebních dialogů - Chvění pak spojuje symfonický orchestr, Hradišťan, bicí nástroje a také altaiský hrdelní zpěv.
 

tématická linie

Hudebně taneční tématické kompozice, inspirované  bohatstvím folklóru a obohacené o nové hudební a taneční prvky. (viz programová nabídka, CD „Zbojné písně moravské“, „Byla vojna u Slavkova“, CD na texty Jana Skácela a lidové poezie „O Slunovratu“ a další)

Hradišťan Jiří Pavlica

Jiří Pavlica & Hradišťan je ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence  lidová tradice. (viz historie)

Historie

Hradišťan vznikl společně s tanečním souborem v Uherském Hradišti v roce 1950. U zrodu stály výrazné osobnosti, jako například klarinetista a básník Otakar Horký, cimbalista Jaroslav Čech (v souboru od roku 1953) a především výtvarník, choreograf a první primáš Hradišťanu Jaroslav Václav Staněk (20.4.1922 - 28.2.1978), pod jehož uměleckým vedením Hradišťan pracoval víc jak čtvrtstoletí.

Hudebně taneční projekty

Kolikrát je člověk? Letitá moudrost říká, že člověk je za život třikrát jiný, mimořádně bezbranný i pod ochrannou vyšších sil - v okamžiku zrození, o svatební noci a v okamžiku smrti. Co je to za jinakost, že vešla do přísloví? V oněch třech chvílích se dotýkáme tajemství, ba stáváme se jím.